CNC makineleri çağımızda makine ve imalat sektörü için bir hayli önemli bir yer tutmaktadır. Bu yazımızda CNC freze işleminin detaylarını ele alacağız ve CNC freze tezgahı nedir, CNC freze tezgahı kısımları, CNC freze çalışma prensibi, CNC freze tezgahında yapılan işlemler gibi merak edilen konulara yer vereceğiz. Eğer siz de CNC freze işlemi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmayı istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

CNC freze tezgahı nedir?
CNC teknolojisinin amacı, insan gücüne gerek kalmadan makineler seri ve hatasız imalat yapmaktır. Örneğin torna tezgahında bir saatte işlenen ve birkaç adet imal edilebilen parçalar, CNC teknolojisi sayesinde dakikalar içinde yüzlerce adet imalat sağlayabilmektedir. Bu sebeple çağımızda CNC tezgahlar imalat piyasasında sıkça kullanılırlar.

Peki, CNC freze tezgahı nedir? CNC freze tezgahı, üstünde birden çok kesici ağız bulunan çakı ile genel olarak doğrusal ilerleme hareketi yaparak iş parçalarından talaş kaldırma işlemi yapan makinelere verilen isimdir. Bu tezgah türü düz ve açılı yüzeylerin işlenmesi, ken temell açma, düz ve dairesel olarak bölüntüler yapma gibi amaçlar için kullanılır. Bu yüzden de otomotivden havacılığa, savunmadan makine imalatına kadar farklı alanlarda imalat piyasasında yaygın olarak tercih edilirler.

CNC freze tezgahı kısımları
CNC freze tezgahı kısımları en temel kısımlar, başlıklar ve aksesuarlar olarak üç ayrı başlıkta incelenebilir.

Ana kısımlar: Gövde, konsol, araba, tabla
Başlıklar: Freze tezgahı başlıkları
Aksesuarlar: Malafalar, divizör ve karşılık puntası, döner tabla, mengeneler, bağlama pabuçları